Nie je neobvyklé, že si ľudia berú úvery, či už od bánk alebo nebankových spoločností. Niekedy však jeden úver nestačí a berú si aj viacero naraz. Financovanie viacerých úverov naraz ale môže byť veľmi zložité, najmä ak finančná situácia dlžníka nie je v súčasnosti práve najlepšia. Môže za tým stáť strata zamestnania alebo nepredvídateľné výdavky. Človek sa tak môže ľahko dostať do situácie, keď čerpá viacero úverov naraz a nedokáže ich včas splácať. V takomto prípade môže byť riešením konsolidačná pôžička.
Čo je konsolidačná pôžička?
Konsolidácia = spojenie viacerých pôžičiek do jednej. Konsolidáciou si môžete zlúčiť bankové alebo nebankové hypotekárne úvery, iné úvery, pri ktorých sa ručí nehnuteľnosťou, kontokorentné úvery, rýchle a krátkodobé pôžičky, ale aj kreditné karty a iné do jediného úveru. Produkt konsolidácie pôžičky v súčasnosti ponúka takmer každý poskytovateľ pôžičiek. Je to totiž pre obidve strany vcelku výhodné.
Ak žiadate o konsolidačný úver banku, rátajte s tým, že každá banka pri posudzovaní bonity klienta vychádza rozdielne. Napríklad niektoré banky konsolidujú len bankové úvery, ak by ste chceli konsolidovať aj nebankové úvery museli by ste sa obrátiť na inú banku, prípadne na nebankovú spoločnosť.
Nevýhody konsolidačnej pôžičky
Tým, že si viacero úverov spojíte do jediného, samotný úver, ktorý ich spojením vznikne vás môže vyjsť dosť draho. Hlavne ak si stanovíte mesačné splátky na minimum, úver budete splácať dlho a čím dlhšie úver splácate, tým viac zaň na úrokoch zaplatíte.
Čím nižšie splátky tým dlhšie splácanie. To je pravidlo, ktorému sa jednoducho nevyhnete. Mesačné splátky si tak môžete znížiť hoci aj o polovicu, treba však rátať aj s tým, že doba splácania sa vám o polovicu predĺži.
Výhody konsolidačnej pôžičky
Pre konsolidáciu sa ľudia rozhodujú hlavne preto, aby ušetrili na mesačných splátkach a aby bolo pre nich splácanie jednoduchšie, keďže splácanie úverov v niekoľkých rozdielnych bankách s odlišnými pravidlami môže spôsobiť akurát tak zmätok. Konsolidáciou je teda možné znížiť mesačnú splátku na sumu, ktorú je klient vo svojej finančnej situácii schopný splácať. Najviac sa oplatí vtedy, ak sú jednotlivé úvery, ktoré sa majú skonsolidovať zjavne nevýhodné a ak je úroková miera konsolidačného úveru napokon nižšia ako úroková miera týchto úverov.
Konsolidáciou si môžete značne znížiť nie len mesačné splátky, ale aj úrokovú sadzbu. Okrem toho si celý proces splácania úverov zjednodušíte, keďže vás bude zaujímať len jeden jediný úver. Jeden úver znamená jeden veriteľ a jedna zmluva. S čerpaním viacerých úverov súvisí aj platenie viacerých poplatkov, spojením úverov do jedného vám ostane platiť len poplatky za tento konsolidačný úver. Úrokovú mieru si môžete dokonca ešte znížiť zaistením úveru svojou nehnuteľnosťou.
Pri konsolidačných úveroch máte na výber z dvoch možností:
- Konsolidačný úver so zabezpečením nehnuteľnosti
- Konsolidačný úver bez zabezpečenia nehnuteľnosťou
Keďže sú úvery bez zabezpečenia nehnuteľnosťou o niečo drahšie, viac sa oplatí konsolidačný úver so zabezpečením nehnuteľnosti. Aj to má však svoj háčik. Ak úver zaisťujete nehnuteľnosťou vystavujete však svoj majetok riziku. Dobre si preto rozmyslite, čo sa vám viac oplatí.
Načo si dať pozor
Nech si beriete akýkoľvek úver, vždy existuje riziko, že ho nebudete schopní splácať. Inak to nie je ani pokiaľ ide o konsolidačný úver. Najmä ak ste ho zabezpečili svojim nehnuteľným majetkom, ak by ste úver napokon nemohli splácať, mohli by ste prísť aj o svoju nehnuteľnosť. Ďalším rizikom je aj skutočnosť, že sa na finančnom trhu nachádza mnoho nebankových spoločností alebo súkromných poskytovateľov pôžičiek, ktorým nejde o nič iné len vás obrať aj o posledný cent, ktorý máte. Najbezpečnejšie býva štandardne požičať si od banky. Problémom však je, že práve banky si častokrát vo veľkej miere preverujú bonitu klienta a nedajú úver len tak každému. Najmä ak banka zistí, že už máte iný úver, ktorý nestačíte splácať alebo, že ste mali so splácaním problém už v minulosti. Ak vám však banka odmietne poskytnúť úver môžete sa obrátiť na nebankové spoločnosti, ktorých vaša bonita až tak nezaujíma.